Pro-Probiotic
 1. Mikroflora nedir?
Canlıların üzerinde ya da içinde simbiyotik olarak yaşayan ve hastalık oluşturmayan mikroorganizmaların meydana getirdiği populasyona ‘Mikroflora’ denir. Bağırsak florası mikroflora içerisinde en fazla mikroorganizmaya sahip ve değişikliklerden etkilenen yapıdır.

2. Bağırsak florası sağlıklı olması için ne yapmalıyız ? 
Mikroflora; antibiyotik kullanımı, sıcak soğuk değişimleri, dengesiz beslenme ve yolculuk halinden etkilenebilmektedir. Bu etmenlerden olabildiğince uçak durmak sağlıklı mikrofloraya ve doğal olarak sağlıklı bağırsak florasının korunmasına yardımcı olacaktır.

3. Bağırsaklarımız antibiyotiklerden etkilenir mi? 
Antibiyotik kullanımı, özellikle geniş spektrumlu antibiyotik kullanımı, mikro floramızda bizimle birlikte yaşamını sürdüren faydalı bakterileri de öldürmektedir. Bu nedenle bağırsak flora dengesini bozmaktadır.

4. Probiyotik nedir?
Probiyotikler; ağız yoluyla yeterli miktarda alındığı zaman kişinin sağlığı ve fizyolojisi üzerine pozitif anlamlı etki yapan, yararlı (non-patojen) canlı mikroorganizmalardır.

5. Doğru probiyotik tercihinde nelere dikkat etmeliyiz?
İyi, güvenilir ve etkili bir probiyotik takviyesi aşağıdaki özelliklere sahip olmalıdır;

· Sindirim sırasında meydana gelen olaylardan etkilenmeden canlılıklarının sürdürebilmelidirler,
· Özellikle asit ve safra yoğunluğu yüksek ortamlarda faaliyet gösterebilmelidirler,
· Bağırsak epiteline tutunabilme özelliği gösterebilmelidirler,
· Sindirim sistemi mikroflorasının dengede tutulmasını sağlamalı,
· Patojenlerin gelişimini engellemeli,
· Tüketilen gıdaların yararlanma derecesini artırmalıdırlar,
· Antibakteriyel direnci patojen mikroorganizmalara nakletmemelidirler,
· İlave edildiği gıdanın kalitesini düşürmemelidirler,
· Patojenler üzerine inhibitör etki yapmalıdırlar,
· Metabolik aktiviteyi düzenlemelidirler,
· Gıda alerjilerine ve patojenlere karşı immun sistemi güçlendirebilmelidirler,
· Konakçının gıdalardan daha fazla yararlanmasını sağlamalıdırlar,
· Patojen ve toksijenik olmamalıdırlar,
· Mikroorganizmanın adaptasyonunu kolaylaştırmak için insan orijinli suşlar seçilmelidir,
· Depolama ve kullanma süresince canlı kalmalıdırlar.


6. Süt ürünleriyle arasında nasıl bir fark var? Besinlerle yeterli miktarda alabilir miyiz?
Dünya Sağlık Örgütü(WHO)’nün tanımına göre probiyotik bakteriler insan kökenli, bağırsakta canlılığını koruyabilen mide asidine dayanıklı mikro canlılardır. Yani fermente gıdalarda bulunan her bakteri probiyotik değildir. Bunun en güzel örneği yoğurttur. Probiyotik denilince insanların aklına ilk yoğurt gelmektedir. Bu bir açıdan doğru diğer açıdan yanlış bir kavramdır. Yanlış olan yoğurt içindeki bakteriler mide asidini geçemez, bağırsaklara çok az bir kısmı ulaşır. Ancak diğer açıdan yoğurt bağırsaklarda Lactobacillus türü bakterileri artırarak prebiyotik etki yapar. 


7. Aç ya da tok karnına almak farkeder mi? 
Probiyotik takviyelerin hafif boş mide ile alınması maksimum fayda sağlayacaktır. Kullanacak kişinin sabah aç karnına ya da gece yatmadan önce alması yararlı olacaktır.

8. Suşların önemi nedir?
Bir mikroorganizmanın (bakteri, mantar veya virüs gibi) farklı alttürlerinin, aralarında genetik farklılıklar bulunan gruplarına ¨suş¨ denebilir. Her suş geldiği ailenin özelliklerine ek olarak farklı etkilere sahiptir. Bu etkilerin iyi araştırılmış olması ve etkilerine göre tüketiciye sunulmuş olması büyük önem taşımaktadır.

9. Pro-Probiotic diğerlerinden farkı nedir? 

Pro-probiotic, 4 faydalı mikroorganizma içermektedir. İçeriğinde bulunan 3 bakteri ve 1 maya vegicaps teknolojisi sayesinde mide asidi ve safra tuzundan etkilenmeden sindirim sistemine güvenli bir şekilde ulaşmaktadır. Tatsız ve kokusuzdur. Buzdolabında saklanması gerekmez ve seyahat ederken ürünü taşımanın bir sakıncası yoktur. İçerisinde en çok klinik çalışmaları yapılmış maya türü olan saccharomyces boulardii bulunmaktadır ve bu sayede antibiyotik ile beraber kullanımına uygundur. içeriğindeki probiyotik mikroorganizmalar sayesinde sindirim sistemini düzenlemeye ve bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olur. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu maksimum limit olan 10 milyar probiyotik mikroorganizmayı tek kapsülde bulundurmaktadır.


10. Günlük kaç milyar bakteri almak gerekir? 
Her bireyin bağırsak florası birbirinden farklıdır. Bu nedenle herkesin ihtiyacı birbirinden farklılık göstermektedir. Kişinin alabileceği maksimum miktarı almasında fayda vardır; ihtiyaç kadarı mikrofloraya yerleşecek ve fazlası gaita ile dışarı atılacaktır.

11. Nereden satın alabiliriz?
Ürünlerimizin satışı yalnızca eczaneler üzerinden gerçekleştirilmektedir.

12. Pro-Probiotic kapsül özelliği nedir? 

Pro-Probiotic, VeggiCaps kapsül özelliği ile üretilmiştir. Bu kapsüller bitkilerde elde edilen liflerden oluşmaktadır ve bu nedenle mide asidinden etkilenmeden ve açılmadan bağırsaklara kadar ulaşabilmektedir. Kapsül ince bağırsakta açılmakta ve içerisinde bulunan mikroorganizmalar ihtiyaç olan yerlere giderek lokalize olmaktadır. Bu noktada mikroflorayı bir bütün halinde düşünmek önemlidir.
Copyright © 2019 Tüm Hakları Saklıdır.