Pro-Probiotic
Mikroflora Nedir ?

Günümüzde yapılan araştırmalar göstermiştir ki, pek çok farklı mikroorganizma doğal olarak vücudumuzda yaşamaktadır.
Canlıların üzerinde ve/veya içerisinde simbiyotik (iki canlının tek bir organizma gibi birbirleriyle yardımlaşarak bir arada yaşamaları) olarak yaşayan ve hastalık oluşturmayan mikroorganizmaların meydana getirdiği populasyona ‘Mikroflora’ ya da ‘Microbiota’ denir.
Bugün artık vücudumuzun bir organı olarak kabul edilmeye başlanan mikrobiyotamız başta bakteriler olmak üzere, virüsler, mantarlar ve birçok ökaryotik mikroorganizmadan oluşur. Bu mikroorganizmaların oluşturduğu genetik havuz mikrobiyom olarak adlandırılır.
Normal doğum ile doğan bireyler annenin doğum kanalından geçerken ilk önemli bakteri çeşitleriyle karşılaşırlar. Daha sonra bebeklik döneminde de farklı mikroorganizmaların alınmasıyla ile vücudumuzun her bir bölgesinin kendine özgü mikrobiyotası gelişir.
Yeni doğanda anne sütü ile beslenme sayesinde de ikinci faydalı bakteri çeşidi vücuda alınmaya başlar.
Hayatın ilk bin günü mikrobiyotanın gelişimi açısından da önemli bir dönemdir.Bağışıklık sisteminin mikrobiyota ile etkileşimi bu kritik dönemde başlayıp gelişir.

Bağırsak Mikrobiyotası

Bağırsak florası, bağırsakta bulunan canlı organizma bütünlüğüdür. Bu organizmalar fayda bakımından farklı türlerdedir. Nötr ve yararlı olabilecekleri gibi zararlı da olabilmektedirler. Bu organizma bütünlüğü kendi içinde bir dengededir. Vücutta 30 trilyona yakın hücre varken 40 trilyona yakın bakteri bulunur. Bu 40 trilyon bakterininse %70’i bağırsaklardadır.
Vücudumuzdaki mikroorganizmaların sayısı tüm hücrelerimizin sayısının 10 katına kadar ulaşabilmektedir.

Bağırsak Mikrobiyotası Nasıl Bozulur?

Antibiyotikler, stres, geçirilen hastalıklar, yanlış beslenme ve olumsuz yaşam tarzı gibi etkenler faydalı bakterilerin azalıp, zararlı olanların çoğalmasına neden olabilir. Bu sebeplerle bağırsakta ki denge bozulabilir.

Bağırsak Mikrobiyotası Bu Kadar Önemli Mi?

Hipokrat “bütün hastalıklar bağırsakta başlar” sözü ile ne kadar önemli olduğunu yıllar önce anlatmıştır. Ve bugün yapılan çalışmalar da bunu desteklemektedir.
Copyright © 2019 Tüm Hakları Saklıdır.